Ogrzewalnia p.w. Św. Matki Teresy z Kalkuty

Caritas Archidiecezji Białostockiej

/ul. Kolejowa 26A, 15-701 Białystok

tel.: 85 651 21 53/

Osoba do kontaktu: Kierownik Domu dla Bezdomnych, Noclegowni Mężczyzn, Noclegowni Kobiet i Ogrzewalni: Sebastian Marcin Wiśniewski tel. 664-762 880

Godziny przyjęć:

Ogrzewalnia jest czynna całodobowo z przerwą w godz. 15.00 – 17.00.

1.Ogólne warunki przyjęć do placówki:

• mężczyźni i kobiety potrzebujący schronienia,

• osoby pełnoletnie,

• osoby posiadające dokument potwierdzający tożsamość /w przypadku jego braku niezwłoczne wyrobienie/,

• osoby u których stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 1 promila w wydychanym powietrzu.

Do placówki nie są przyjmowane osoby:

• nieletnie,

• z dziećmi,

• agresywne i wulgarne w swoim zachowaniu,

• wymagające długoterminowego leczenia,

• przywożone przez służby porządku publicznego budzące wątpliwości co do stanu zdrowia /tj. bez Szpitalnej Karty Informacyjnej z pisemną zgodą lekarza na pobyt w tego typu placówce/,

• chore psychicznie,

• upośledzone umysłowo /brak pełnej świadomości/.

2. Liczba miejsc: około 60

Ze względu na przepisy PPOŻ i Sanepid-u nie można przyjmować więcej osób niż jest to formalnie podane.

3. Katalog świadczonych usług:

• całodzienne przebywanie z przerwą w godz. 15.00 – 17.00,

• możliwość skorzystania z sanitariatów,

• możliwość skorzystania z łaźni /poniedziałki i piątki w godz. 10.00 – 13.00/, natomiast we wtorki i czwartki w godz. 10.00 – 13.00 czynna jest łaźnia przy Domu dla Bezdomnych,

• w razie konieczności możliwość zmiany ubrania,

• możliwość otrzymania pomocy specjalistów.

Osoby potrzebujące mogą korzystać również z innych form pomocy oferowanych przez Dom dla Bezdomnych oraz Centrum Pomocy „Samarytanin”.

Formy pomocy świadczone osobom bezdomnym i ubogim:

• Noclegownia Mężczyzn,

• Noclegownia Kobiet,

• posiłek regeneracyjny wydawany codziennie o godz. 15.30,

• odzież, obuwie i inne artykuły pierwszej potrzeby /możliwość otrzymania w Centrum Pomocy „Samarytanin”/,

• paczki żywnościowe /możliwość otrzymania w Centrum Pomocy „Samarytanin”/,

• pomoc pracownika socjalnego oddelegowanego z ZPS nr 11 /we wtorki i czwartki w godz. 12.00 – 14.00 w Domu dla Bezdomnych/,

• wolontarystyczna pomoc specjalistów: radcy prawnego, psychologa, doradcy zawodowego /po wcześniejszym zgłoszeniu/.

Na terenie Ogrzewalni kategorycznie zabrania się:

• wnoszenia, przechowywania i spożywania alkoholu bądź środków odurzających,

• palenia tytoniu,

• urządzania gier hazardowych,

• wywoływania awantur, bójek, stosowania przemocy fizycznej i psychicznej,

• wnoszenia na teren rzeczy nie będących własnością danej osoby,

• wnoszenia na teren substancji łatwopalnych, żrących i niebezpiecznych,

• wprowadzania zwierząt,

• używania grzałek.